אתר חדשות ישראלי

משורר סורי: לא נצליח בכלום כל עוד נתעלם מישראל והמערב

עלי אחמד סעיד אסבר, המוכר יותר בשם העט אדוניס, הוא משורר ואינטלקטואל סורי-לבנוני, שנחשב לאחד המשוררים הגדולים של השפה הערבית. אדוניס שחטף ביקורת קשה על הבעת דעותיו לגבי האיסלאם, אמר לאחרונה בראיון ששודר בערוץ “אל-ערביה”, כי בנסיבות הנוכחיות לא יכולים להיות משטרים דמוקרטיים בעולם הערבי.

אדוניס תהה כיצד אין אוניברסיטאות ומוסדות מדעיים חשובים בעולם הערבי, ומדוע לאומה האסלאמית אין הוגה דעות אחד שמפרש את האסלאם בצורה חדשנית. הוא אמר שלמוסלמים יש בעיה פנימית עם מורשתם, ושישראל היא “חלק יסודי”.

לדבריו: “האזור הערבי שיש לו חשיבות כגשר בין אסיה ואירופה, אינו רק זירה אסטרטגית עבור המערב, ומקור למשאבים. יש ללמוד את היחסים של הערבים עם העולם… כיצד אתה מגיע לאומה האסלאמית הגדולה ואינך מוצא אוניברסיטאות ומוסדות מדע חשובים?”.

“אי אפשר להבין מה שמתרחש במדינות ערב כל עוד אנחנו כותבים “ישראל” במרכאות [אמצעי התקשורת הערביים, כשהם מתייחסים לישראל, שמים את השם במרכאות]. ישראל היא חלק יסודי מהתמונה. שנית, אי אפשר להבין מה שקורה בעולם הערבי אם אנו מוציאים את אירופה ואמריקה מאיתנו.

בתמונה הערבית האסלאמית יש שני מרכיבים שעלינו לשים לנגד עינינו כדי להבין היטב את מצבנו: עלינו לבדוק את הקשר בין הערבים בכללם ובין ישראל, נוסף לאמריקאים ולאירופאים – זו הבעיה שלנו”.

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *