חשיפת שקריו של אחמד טיבי

אחמד טיבי באולפן שישי

חלפו להם מספר ימים מאז אותו ראיון מתוקשר של ח"כ אחמד טיבי באולפן שישי והרוחות, כך נראה, מסרבות להירגע. בראיון נראה היה שאחמד טיבי היה זקוק ליציאות הקטנות של רוני דניאל על מנת להראות את גאוותו הערבית, או כדי למקם את עצמו כמנהיג החדש של הרשימה המשותפת. חילופי הדברים הקשים בין השניים המשיכו גם כאשר המצלמה כבר היתה מוכנה לאייטם הבא ואף גרמו לקושמרו לקום בדרמטיות מכסאו.

עם זאת, אנסה להתעלם מחילופי הדברים הקשים אך הילדותיים בין השניים ואנסה להתמקד בעיקרם של דברים. זה שנים שאני צופה בהופעותיו בתקשורת של אחמד טיבי. לא פעם פותח המראיין בשאלה קשה וברורה שהתכונן אליה, ואילו לא פעם מצליח חבר הכנסת להתחמק מהשאלה ולהסיט את הדיון לשאלה מורכבת אחרת. הפעם, לאור ההחלטה ההזויה של ארגון אונסק"ו, נשאל אחמד טיבי האם היה בעבר מקדש יהודי במתחם הר הבית. טיבי, במקום לענות תשובה עניינית ערך הבדל בין "היסטוריה על פי אמונתו של קושמרו" לבין נרטיב שמדבר על קורבנות, תרבות, עם, כאבים ו"שאסור לזלזל בו" כמו שקושמרו עושה. כך הצליח טיבי לקחת את מדע ההיסטוריה ולהפוך אותו לאמונה של אדם כזה או אחר, ואילו את "הנרטיב" יש לכבד משום שזו האמת שלו. "נרטיב" למי שלא יודע, זהו מושג ספרותי חזק יותר מכל דבר אחר ויש לכבדו – גם אם הוא עמוס שקרים לרוב.

בהמשך, כאשר קושמרו חזר על שאלתו – השיב לו טיבי בשאלה חזרה – של מי מבטל את מי בסכסוך? מדוע יש כאלה שטוענים שאין עם פלסטיני? ובכן מר טיבי, בנושא זה כבר דובר רבות, אולם בקצרה – לא היתה שום זהות פלסטינית כוללת לפני 1948 ועד היום הדבר היחיד שמאחד בין הפלסטינים הינו ה"נרטיב" האנטי-ציוני. אם על בסיס הנרטיב ניתן לבסס עם? בהצלחה. המציאות של ימינו מוכיחה ההיפך.

כאשר הפרשן רוני דניאל ניסה לשאול את אותה שאלה – שוב הסית טיבי את הדיון בטענה כי רוב העם הפלסטיני אינו יכול להתפלל במסגד. בפעם הנוספת שנשאל (עדיין אותה שאלה) דיבר אחמד טיבי על "ייהוד ירושלים" או "ייהוד הגליל", ועל ניסיונות להרוס את מסגד אל-אקצא. עד היום נעשה ניסיון אחד לבצע מעשה כזה והוא בוצע על ידי תייר הלוקה בנפשו – נוצרי דוקא שקיווה להחיש את שובו של ישו.

טיבי קבל כנגד פאנל האולפן על העובדה כי יהודים מעיזים להתפלל במקום קדוש (?) וכן כי שטחו של מסגד אל-אקצא הינו 144 דונם. נשאלת השאלה – מדוע טיבי, ולא בפעם הראשונה, מקפיד להגדיר את השטח של המסגד? שהרי ככל הידוע לי טיבי הינו רופא במקצועו ולא ארכיטקט. ובכן, מסגד אל-אקצא הינו המסגד הדרומי במתחם הר הבית באיזור שכונה בטעות על ידי הנוצרים "אורוות שלמה". מתחם הר הבית מכונה בערבית "אל-חַרַם אל-קֻדְסי א-שַריף" ואילו כיפת הסלע אינה מסגד כלל ומכונה בערבית "קוּבַּת אַ-סַחְ'רַה". הסיבה הינה דתית ופוליטית: רוב העולם המוסלמי-סוני רואה באל-אקצא מקום קדוש, באמצעות הרחבת האיזור המכונה אל-אקצא קובע טיבי ושאר התעמולנית הפלסטינים נרטיב נוסף כדי לקדש את שאר המתחם על מנת להגביל את היהודים מכל 144 הדונמים בשטח הר הבית. כמו כן, הוא קובך כנגד עצם הגדרת המתחם כ"הר הבית" שהרי מדובר במסגד אל-אקצא. צריך להזכיר למר טיבי שזה שם המתחם בעברית. ממש כמו שלעיר אל-ח'ליל קוראים בעברית חברון ולעיר נאבלוס קוראים בעברית שכם – ואין כאן שום קשר לנרטיב כפי שמציין זאת טיבי.

לאחר שנשאל שוב (כבר הפסקתי לספור) טען טיבי כי היהודים מנסים להפוך את הסכסוך הלאומי לסכסוך דתי. יכול להיות שהוא צודק, אז כדאי לשאול את כל המחבלים ובני משפחותיהם בקרב הפלסטינים באיזה סכסוך מדובר. ומדוע מתחם הר הבית הינו מרכז הסכסוך אם זהו סכסוך לאומי ולא דתי?

כנראה שבשלב הזה קושמרו הבין כמו כולנו, שתשובה מטיבי הוא לא יקבל אז פנה טיבי אל קושמרו ודרש ממנו לשאול אותו על החרמת הלווייתו של פרס. הדרישה הזו היתה למעשה הסתה של הדיון ודקלום תשובה שטיבי התכונן אליה מראש. קושמרו עושה כאן טעות של טירון ונותן למרואיין החם לבחור את השאלות אותן יישאל.

המשך הדיון היה למעשה חילופי מהלומות בין רוני דניאל לבין אחמד טיבי. לשיח זה התכונן טיבי וידע מה הוא הולך להגיד. הוא האשים את דניאל בהסתת כוחות צה"ל להריגת חפים מפשע (משנת 2014) ומשם הלך והאשימו בהרוגי מאורעות אוקטובר וטבח כפר קאסם משנות ה-50 (רוני דניאל היה אז בן 9).

לסיכום, אחמד טיבי הינו לטעמי חבר הכנסת החכם ביותר מבין 120 החברים היושבים בה. יש לו בנק נושאים חמים. ולכן, בכל פעם שהוא נשאל שאלה נוקבת – הוא שולף את אחד הנושאים החמים ומסית את הדיון. טוב יעשו דני קושמרו, ירון לונדון, יונית לוי ומראיינים אחרים שילמדו את שיטותיו של טיבי לפני שהם יושבים מולו בראיון טלווזיוני בשידור חי. אחמד טיבי, הן באולפן שישי והן בשאר ראיונות שקיים, מצליח לשלוט בכל חברי הפאנל ולתקוף אותם. ההיכרות המדהימה שלו בשיח הישראלי, שליטתו בשפה העברית וקולו הרם – מצליחים להוציא אותו עם היד העליונה בכל ויכוח.

7 thoughts on “חשיפת שקריו של אחמד טיבי

 1. אחמד טיבי הוא מוסלמי רגיל , שמבחינתו המציאות היא צו אלוהי וזה מה שחשוב
  היושבים בפאנל המכובד חסרי ידע והבנת האסלאם .
  אנחנו בעצמנו מכבדים את המציאות שהכיבוש האסלאמי יצר על הר הבית לכן
  אין לנו על מה להלין . כאשר נשנה את המציאות שם ע"י סילוק הוקף ,הר הבית
  יהיה באמת בידנו והמוסלמים ישלימו עם המציאות כפי הם רגילים .
  עד שלא נפסיק לפחד מהאלימות שהם מאיימים עלינו ,לא ישתנה המצב כי אנחנו
  מוכנים לא לפגוע במה שקדוש למוסלמים ,אבל הם לא יכולים לוותר כל עוד המציאות
  לא תשתנה .

  1. היכן מצוין השם פלסטין או העם הפלסטיני בקוראן?
   יואיל TB (טוברקולוזיס) להראות היכן?
   מה שלא מופיע בקוראן לא התקיים ולא קיים.
   מה שמצוין בקוראן לגבי עם ישראל שריר וקיים.
   5:21
   يقوم ادخلوا الأرض المقدسة التي كتب الله لكم ولا ترتدوا على أدباركم فتنقلبوا خسرين
   10:93
   ولقد بوأنا بني إسرءيل مبوأ صدق ورزقنهم من الطيبت فما اختلفوا حتى جاءهم العلم إن ربك يقضي بينهم يوم القيمة فيما كانوا فيه يختلفون
   17:104
   وقلنا من بعده لبني إسرءيل اسكنوا الأرض فإذا جاء وعد الاءخرة جئنا بكم لفيفا
   ועכשיו בעברית:
   * סורה 5 פסוק 21 (5:21): משה :" בני עמי, היכנסו אל הארץ הקדושה אשר כתב לכם אלוקים".
   * סורה 10 פסוק 93 (10:93) : "אחר כך הושבנו את בני ישראל לבטח בארצם והענקנו להם מכל טוב".
   * סורה 17 פסוק 104 (17:104) : "אחרי פרעה אמרנו לבני ישראל, שבו בארץ וכאשר תתקיים ההבטחה לאחרית הימים, נקבץ פזוריכם".

   עורכי תכניות ומגישי תכניות צריכים להתעמק וללמוד היסטוריה ומזרחנות לפני שמעמידים אותם לפני
   המצלמות במזרח התיכון, למעט ערוץ 2 שממנו אין שום ציפיות לאיכות שידור כלשהי.

 2. עורכי התוכניות צריכים ללמוד מהנסיון ולא להזמין לדיון את חפרובוקטור, הפופוליסט העוין , והמתלהם, המלא שינאה כלפי המדינה ואזרחיה היהודים. הוא מפיץ במודע תעמולה התומכת ״בנרטיב הפלשתיני״ שהומצא מסיבות פוליטיות. הוא אינו מאפשר דיון עניני ותרבותי על הנושא של הפאנל. נשגב מבינתי מדוע נותנים לו במה ציבורית.

 3. אחמד טיבי ,פושע מתועב,לא מבין איך נותנים לו במה ,הפושע המנוול טיבי היה יועצו של רב המחבלים יאסר ערפת ,השם ינקום דמו,זה אותו ערפת מטורף שרצח הכי הרבה יהודים אחרי היטלר ,חייבים לדעת שאחמד טיבי שמקורו מסוריה ואין לו שום קשר לאיזורנו,איך מאפשרים לאיש זכות דיבור אחרי כל כך הרבה פשעים , הוא משותף בפגיעה ביהודים ,יש להוציא את האיש הקטן המתלהם יועצו לשעבר של ערפת הפושע אל מחוץ לחוק,לעצור אותו לכל חייו ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *