אתר חדשות ישראלי

גבריאל נדאף: ארץ ישראל ניתנה לעם היהודי שמפיץ שלום ואחווה

האב גבריאל נדאף הוא כומר יווני אורתודוקסי ששימש כדובר הפטריארכיה בירושלים. בנוסף לעיסוקו ככומר וראש העדה היוונית-אורתודוקסית, הוא נמנה על מייסדי עמותת פורום גיוס העדה הנוצרית הפועל לשילוב נוצרים בחברה הישראלית דרך גיוסם לצה”ל בהתנדבות, ומשמש כיו”ר העמותה והמנהיג הרוחני של הנוצרים הארמים בישראל.

בראיון מיוחד לאתר ניוזדסק ישראל, יוצא גבריאל נדאף נגד הצביעות העולמית כנגד מדינת ישראל, וקורא לנוצרים בעולם לא להקשיב לשקרים של ארגוני החרם.

אתה פועל לשלב את הנוצרים בחברה הישראלית וזוכה למתקפות ואיומים, מה אתה חושב על זה?

“תפיסת העולם שלי שונה בתכלית השינוי מזו של אותם מתנגדים, מתקיפים ומאיימים. הם אינם רוצים באמת דו קיום. הם שואפים לשמר את המתח, את הפילוג ואת הסכסוך. חילוקי דעות בחברה דמוקרטית תוססת, הם דבר לגיטימי, אך לא כך אלימות, מתקפות והכפשות אישיות ולבטח לא איומים שיש בהם עברה על החוק.

אינני רואה את עצמי כפלסטיני, הגדרה זו נכפתה עלינו במשך עשרות שנים. כמו כן אינני רואה את עצמי מדוכא או מופלה לרעה. נהפוך הוא. אין כל משותף ביני לבין המתקיפים שלא ישקטו גם אם המחיר כבד ומשמעותו פגיעה חמורה במדינת ישראל, וכל זאת כדי לצבור הון פוליטי מבית ומחוץ גם יחד. אני מאמין כי שפר גורלם של הנוצרים הארמים לחיות במדינת ישראל ודי אם נעיף מבט במצבם של הנוצרים במצרים, בסוריה, במזרח התיכון כולו, באסיה ובאפריקה. הנוצרים הארמים שואפים להוות חלק בלתי נפרד מהמרקם העשיר של החברה הישראלית, להשתלב בה, לתרום לה ולהיתרם, מתוך אחווה, שותפות גורל ורצון אמיתי וכן לדו קיום. כאן ביתנו והחברה הישראלית על המגוון שבה, היא בית הגידול שלנו”.

אתה נפגש המון עם פוליטיקאים ואנשי דת מהעולם, האם יש שינוי ביחס לישראל?

“הבורות המחפירה, המידע המוטעה ותפיסת מציאות מעוותת ברמה של שטיפת מוח, הם המאפיינים הבולטים עמם אני נפגש בעת מסעותיי בעולם. אנשים מקבלים מידע מוטה כנגד ישראל דרך אמצעי התקשורת והארגונים שונים, בראשם BDS וארגוני שמאל התופסים את הפלסטינים כקורבנות, וזאת מבלי לבדוק כלל את אמיתות הדברים. על רקע כך הם מעצבים השקפת עולם שבינה לבין המציאות אין דבר וחצי דבר. אני לא נאיבי כדי לחשוב ששינוי מתרחש ביום אחד. שינוי הוא תהליך.

אך אני כן נפגש עם פתיחות ומוכנות ופעמים רבות אף תדהמה ומבוכה כשאנשים מבינים שתפיסתם מוטעית ומבוססת על שקרים ותעמולה מהסוג הנחות ביותר. היותי איש דת אף לה תפקיד חשוב, בעיקר בקרב נוצרים – פרטים וארגונים כאחד. פעמים רבות אני נפגש בארץ או בחו”ל עם אנשים שזו להם הפעם הראשונה שהם שומעים מידע מהיימן ונאמן למציאות ולא תעמולה שקרית. אותם אנשים הנפגשים עמי משנים פעמים רבות את תפיסתם על ישראל, והם מפיצים זאת הלאה כשהם מהווים שגרירים של האמת”.

אמרת בעבר כי ללא ישראל לא היית יכול לחיות כאן כנוצרי, הסבר.

“ישראל היא מדינה דמוקרטית-פלורליסטית המתאפיינת בסובלנות, פתיחות וקבלה, כלפי דתות אחרות, וזאת למרות שהיא מוגדרת כביתו הלאומי של העם היהודי. אם הייתה כאן מדינה מוסלמית, אין לי כלל ספק שחיי כנוצרי היו סאגה מתמשכת של סבל, אפליה ופגיעה חמורה בחופש הדת והפולחן שלי, עד כדי סכנה לחיי. כפי שאמרתי קודם לכן, כל מה שצריך לעשות זה להביט במצבם של הנוצרים במזרח התיכון. כיום הנצרות היא הדת הנרדפת ביותר בעולם שאיננו העולם המערבי”.

נוצרים בעולם הערבי נרדפים ונרצחים, מדוע העולם שותק?

“לצערי הרב לפוליטיקה, לאינטרסים זרים ולתקינות הפוליטית יש תפקיד מכריע בכך. המערב עיוור ומסרב להודות בבעיות האמיתיות. כיום הפוליטיקה משחקת תפקיד מכריע בזירה הבינלאומית ואף מנהיג דתי או שאיננו דתי, בעל שיעור קומה, לא יאמר במפורש כי אנו מצויים במלחמת דת של האסלאם הרדיקלי-פוליטי כנגד הנצרות. אפילו האפיפיור שבני דתו נטבחים במקומות שונים בעולם, יצא בהצהרה מפורשת ואמר כי לא מדובר במלחמת דת. גינוי טבח הנוצרים, במקום שיהיה נושא מרכזי בסדר היום העולמי, הוא נדחק לקרן זווית”.

העולם הנוצרי הפנים שהבעיה היא האסלאם הקיצוני?

“למרבה הצער, ההארה הזאת טרם התרחשה. ודי אם נביט על ארגוני שמאל, ארגונים פרו פלסטינים וארגונים בינלאומיים כמו האו”ם והאיחוד האירופי, בהם מתקיימת הטיה בוטה עד כדי אנטישמיות, כנגד ישראל, תוך התעלמות מוחלטת מזוועות בלתי נתפסות המתרחשות במקומות שונים בעולם ובמיוחד במזרח התיכון”.

כיצד אתה נלחם בארגוני החרם על ישראל?

“כנוצרי ולבטח כאיש דת ומנהיג רוחני, אני מאמין בברית הישנה ובכתבי הקודש. מתוך כך, אני מאמין באמונה שלמה שארץ ישראל ניתנה ליהודים ושייעודו של העם היהודי הוא להפיץ את דבר השלום והאחווה בין בני האדם. כמי שבקי בהיסטוריה המודרנית של ארץ ישראל, יש באפשרותי לתת תוקף לאמונתי הדתית בסימוכין היסטוריים. הוצאנו ספרון כנגד תנועת BDS שמכוון לנוצרים ומדבר אליהם בשפה אותה הם מבינים. לדאבוני, ישנם זרמים בנצרות המזדהים באופן מוחלט עם הנרטיב הפלסטיני ואף מצטרפים לתנועות החרם. הם לא רבים, אך הם בהחלט קיימים”.

יש לך מסר לנוצרים בעולם?

“המסר שלי לנוצרים מאמינים הוא שיקראו את כתבי הקודש ושילמדו את ההיסטוריה של עם ישראל מהתקופה העתיקה ועד ימינו אנו. דברים אלה מפורשים וגלויים. המסר שלי לאנשים שאינם רואים את עצמם כנוצרים מאמינים הוא שילמדו את ההיסטוריה של הסכסוך הפלסטיני-ישראלי ואת הדרך בה קמה מדינת ישראל. אני מבין אלה המאמינים באמונה שלמה שהבורות היא אם כל חטאת ויש בכוחה להביא רעות חולות על המין האנושי.

המסר שלי לכולם הוא, בואו למדינת ישראל, היפגשו עם אנשיה, עם המרקם העשיר והתוסס של החברה הישראלית והיווכחו במו עיניכם במציאות כהווייתה. שקר האפרטהייד מתנפץ כך באחת. כי דברים שרואים משם, לא רואים מכאן. ביקור במדינת ישראל שינה את דעתם של אנשים רבים שהסתמכו על מקורות מידע כוזבים ומגמתיים. אין כמו מפגש עם המציאות, כדי להאיר את האמת”.1 תגובה

  1. משה
    אפריל 19, 2017 - 6:37 pm

    בישראל יש חופש דת לכולם פרט לחילונים.
    חילוני שמגיע לרבנות חייו שווים פחות מקליפת השום.

    Reply

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *